
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 2.9 mm |
| Width | 1.6 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 5 |
| Height | 1.1 mm |
| Thickness | 0.87 mm |
| Min Input Voltage | 2.5 V |
| Output Current | 400 mA |
| Output Voltage | 1.5 V |
| Operating Supply Voltage | 6 V |
| Output Type | Fixed |
| Max Output Current | 400 mA |
| Quiescent Current | 15 µA |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Switching Frequency | 1.25 MHz |
| Max Input Voltage | 6 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Efficiency | 95 % |
| Topology | Buck |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Function | Step-Down |
Stock: 1648
Distributors
pcbx
Unit Price$0.88827
Ext.Price$0.88827
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.88827 | $0.88827 |
| 10 | $0.64462 | $6.44620 |
| 25 | $0.58734 | $14.68350 |
| 50 | $0.55344 | $27.67200 |
| 100 | $0.52150 | $52.15000 |
| 300 | $0.49519 | $148.55700 |
| 500 | $0.47021 | $235.10500 |
| 1000 | $0.45483 | $454.83000 |
| 3000 | $0.43858 | $1315.74000 |
| 5000 | $0.41806 | $2090.30000 |
